Ekonomické správy
EKONOMICKÉ SPRÁVY

O SLOVENSKO SA INVESTORI ZAUJÍMAJÚ
Aktuálne je rozpracovaných približne 70 projektov v hodnote 2,7 miliardy eur. Vďaka novým investičným projektom by mohlo vzniknúť približne 24 tisíc nových pracovných miest. Polovica z nich sa týka priamo najmenej rozvinutých okresov. Na východ by mohlo smerovať až 44 projektov, teda až 63 %. V roku 2018 uzatvorilo MH SR spolu so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) 34 investičných projektov, ktoré majú potenciál vytvoriť približne 4 850 nových priamych pracovných miest a sumárna výška investícií by mala dosiahnuť skoro 350 miliónov eur. V 19 prípadoch išlo o zriadenie nových prevádzok a v 15 prípadoch o expanzné projekty, v rozhovore to uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.

EKONOMIKA SR JE V NAJLEPŠOM OBDOBÍ HOSPODÁRSKEHO CYKLU
Hospodársky rast by mal totiž kulminovať práve v rokoch 2018 a 2019. Následne by mal však rast postupne oslabovať. Kým vlani totiž hospodárstvo Slovenska ťahal domáci dopyt a investície, v tomto roku bude spomalenie ešte kompenzovať plný nábeh novej automobilky pri Nitre.

HOSPODÁRENIE SR V ROKU 2018 BOLO LEPŠIE AKO PREDPOKLADY
Deficit k 31. decembru 2018 dosiahol výšku 1,182 miliardy eur, čo bolo o 791 miliónov eur menej, ako predpokladal štátny rozpočet. K lepšiemu výsledku pomohli najmä vyššie ako očakávané príjmy o zhruba 600 miliónov eur, ale aj nižšie výdavky o necelých 200 miliónov eur. Na strane príjmov pomohol najmä lepší výber dane z pridanej hodnoty o vyše 340 miliónov eur, ako aj vyšší výber dane z príjmov právnických osôb o takmer 330 miliónov eur.

VLÁDA SCHVÁLILA PIATIM FIRMÁM STIMULY
Slovenský vládny kabinet schválil pre piatich investorov investičné stimuly vo výške viac ako 7 mil. eur. Spoločnosti Schelling Slovakia, LOPAS, Intercable S.R.L, Schur Flexibles Moneta a Miba Sinter by mali preinvestovať necelých 30 mil. eur. Vďaka plánovaným investičným projektom spomínaných spoločností by malo na Slovensku vzniknúť zhruba 470 nových pracovných miest.

ZMENA PRAVIDIEL PRE DPH
Od januára sa zmenili pravidlá pre daň z pridanej hodnoty. Medzi najpodstatnejšie patrí zníženie sadzby DPH na ubytovacie služby na desať percent, nižšia sadzba sa však týka iba ubytovania a nevzťahuje sa na súvisiace služby. Ďalšia zmena sa týka oslobodenia od platby DPH pre prenájom bytu, rodinného domu a nájom apartmánu v bytovom dome medzi podnikateľmi. Ruší sa aj zábezpeka na daň z pridanej hodnoty. Novela zákona o dani z pridanej hodnoty zároveň ukončuje dvojnásobné platenie dane z pridanej hodnoty.

SLOVÁCI MESAČNE NAJVIAC MÍŇAJÚ NA BÝVANIE
Výdavky na bývanie, vodu, elektrinu či plyn tvoria takmer štvrtinu. Na potraviny a nealkoholické nápoje dávame 18 % zo všetkých mesačných výdavkov, treťou najnákladnejšou položkou je rekreácia a kultúra s 10 %. Najmenej nám mesačne zhltne vzdelávanie, necelé 2 %. Informovala o tom Slovenská sporiteľňa.

PRÍCHOD PRACOVNÍKOV Z TRETÍCH KRAJÍN
Od začiatku roka platia opatrenia na zjednodušenie a zrýchlenie príchodu pracovníkov z tretích krajín na Slovensko. Majú zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily. Novela zákona zaviedla zmeny v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku.

POVINNÉ NAHLASOVANIE PRACOVNÝCH PONÚK
Od nového roka je účinná novela zákona o službách zamestnanosti, ktorá so sebou prináša novinku pre zamestnávateľov – povinné nahlasovanie pracovných ponúk. Povinné nahlasovanie pracovných ponúk sa uskutočňuje prostredníctvom stránky internetového sprievodcu trhom práce (istp), úradu práce alebo kariérnych portálov.

SLOVENSKO JE SPOLU S ČR NAJRÝCHLEJŠIE RASTÚCIM EXPORTÉROM HRAČIEK V EÚ
Aktuálne je Slovensko 12. najväčším exportérom hračiek v Európe, čo je zároveň naším historicky najlepším umiestnením. Najsilnejšiu pozíciu na parciálnom trhu má Slovensko pri elektrických vláčikoch. Slovensko je ich štvrtým najväčším európskym exportérom v prepočte na obyvateľa. Od roku 2005 vývoz tovaru určeného primárne deťom vzrástol 10-násobne a momentálne dosahuje hodnotu 170 miliónov eur ročne.

Podniky a financie
PODNIKY A FINANCIE

Nová automotive továreň v Kežmarku
Švajčiarska skupina Mubea Engineering začala prostredníctvom svojej slovenskej pobočky v priemyselnom parku v Kežmarku výstavbu továrne na výrobu automobilových dielov. Investícia za 51 miliónov eur smeruje do jedného z najmenej rozvinutých regiónov, ktorý patrí k okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti. Firma sa zameriava na výrobu pružín a iných výrobkov pre automobilový priemysel.

Rozšírenie výroby v Štúrove
Španielska hutnícka skupina Condals Group v Štúrove chystá rozšírenie výroby. Prostredníctvom slovenskej dcéry SKC foundry pôvodne postavila v bývalom areáli štúrovských papierní modernú zlievareň zameranú na dodávky pre automobilový priemysel. Dnes fabrika zamestnáva 130 ľudí a jej ročná kapacita je 15-tisíc ton odliatkov. Podľa nového zámeru sa má ročná produkcia zvýšiť až na 40-tisíc ton. Po dokončení investície by ich v závode malo pracovať až tristo.

Zmena na čele Volkswagen Slovakia
Novým predsedom predstavenstva a členom predstavenstva pre technickú oblasť Volkswagen Slovakia sa od nového roku stane Oliver Grünberg. Vo funkcii vystrieda súčasného šéfa závodu Ralfa Sachta, ktorý na túto pozíciu nastúpil vo februári 2016. Jeho kroky smerujú do centrály nemeckej automobilky vo Wolfsburgu, kde sa stane vedúcim siete nástrojární značky Volkswagen po celom svete.

PSA plánuje v Trnave vyrábať e-autá
Hovorca trnavskej PSA Peter Švec potvrdil pre Hospodárske noviny, že automobilka je v záverečnej fáze spustenia výroby nového modelu a dodal, že zámerom je, za istých podmienok, začať v krátkom horizonte aj výrobu vozidiel s plne elektrickým pohonom. Ďalšie detaily k pripravovanému vozidlu však PSA zverejniť nemôže. Prvý elektromobil by mal z výrobnej linky zísť už v roku 2019.

Zmena vedenia v Kia Motors Slovakia
Zmena prišla aj na čele žilinského závodu Kia Motors Slovakia. Novým prezidentom a výkonným riaditeľom výrobného závodu juhokórejskej automobilky sa od prvého decembra stal Kyong-Jae Lee. Ten mal doteraz vo fabrike pozíciu viceprezidenta zodpovedného za vedenie divízie Výroba.

Nové investície do Trebišova
Do Trebišova prichádza ďalší významnejší investor. Česká skupina BR Group tam chce postupne zamestnať až 220 ľudí. Ide o skupinu výrobných spoločností s českým kapitálom, ktoré pôsobia na medzinárodnom trhu predovšetkým v oblasti textilného priemyslu a výroby dielcov pre automobilovú, strojársku i stavebnú oblasť.

Na Orave pribudne vyše päťsto nových pracovných miest
Námestovský priemyselný areál Campus by sa mal v najbližších rokoch rozšíriť o výrobné priestory pre 600 nových pracovníkov. Z projektu developerskej skupiny Accentis vyplýva, že nové priestory budú stáť 17 mil. eur a budú zamerané hlavne na výrobu plastových dielcov do interiérov automobilov.

SARIO správy
SARIO SPRÁVY

Visma rozbieha inovácie v novom technologickom centre v Košiciach
Nórska spoločnosť Visma, ktorá v rámci Európy zamestnáva viac ako 8 000 ľudí, otvára svoje nové vývojové centrum v Košiciach. Chce v ňom v najbližších rokoch zamestnať až 200 pracovníkov. „S potešením otvárame naše nové technologické centrum v rušnom inovatívnom prostredí Košíc. Naša zákaznícka základňa rýchlo rastie a my vidíme rastúci dopyt po pokročilých technológiách aj v našich produktoch,“ hovorí CEO spoločnosti Visma Øystein Moan. Nové technologické centrum plánuje vytvoriť veľký tím kvalifikovaných vývojárov s využitím najnovších technológií, akými sú strojové učenie alebo robotika. Čítajte ďalej

SARIO bude na svetovom veľtrhu AUTOMOTIVE WORLD v Japonsku
V období od 16. do 18. januára 2019 sa Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) zúčastní 11. ročníka najväčšej svetovej konferencie a výstavy pre moderné technológie automobilového priemyslu - AUTOMOTIVE WORLD 2019 v Tokiu. Tento svetový veľtrh je známy ako ideálne miesto na stretnutie so zástupcami automobilového priemyslu nielen z Ázie, ale aj z celého sveta a tento rok ponúkne ideálnu príležitosť na predstavenie slovenského podnikateľského a investičného prostredia. Predstavitelia odboru investičných projektov SARIO budú prítomní na stánku SARIO a budú prezentovať a vysvetľovať odbornej verejnosti a návštevníkom veľtrhu, aké sú hlavné dôvody investovania na Slovensku. Cieľovou skupinou budú hlavne predstavitelia všetkých druhov dodávateľov automobilov Tier 1 a Tier 2 vrátane výrobcov špičkových technológií. Čítajte ďalej

SARIO na misii v Kórejskej republike
Podnikateľská misia zameraná na podporu slovenského exportu do Južnej Kórey bola súčasťou oficiálnej návštevy Kórejskej republiky pri príležitosti 1. Zasadnutia medzivládnej slovensko-kórejskej spoločnej komisie pre otázky hospodárskej spolupráce. Slovenská delegácia bola vedená štátnym tajomníkom MH SR Vojtechom Ferenczom. Podstatou zasadnutia bola diskusia o ďalšom rozvoji obchodnej spolupráce, investíciách, výskume a vývoji, ale aj o automobilovom priemysle zo strany zástupcov príslušných slovenských a kórejských ministerstiev. Čítajte ďalej

Slovensko na stavebnom veľtrhu The Big 5
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v rámci národného projektu „Podpora internacionalizácie MSP“, ktorý je realizovaný v rámci Operačného programu Výskum a inovácie, prioritnej osi 3, investičnej priority 3.2, špecifického cieľa 3.2.1. zameraného na nárast internacionalizácie MSP a využívania možnosti jednotného trhu EÚ v termíne 26. – 29. novembra 2018 pripravila pre šesť slovenských malých a stredných podnikateľov platformu pre ich možnú prezentáciu v rámci spoločnej expozície vo vizuále značky Slovensko GOOD IDEA SLOVAKIA na medzinárodnom veľtrhu The Big 5 2018 v Dubaji, SAE. Čítajte ďalej

SARIO - Partner v regiónoch, Bojnice
Dňa 17. 12. 2018 Trenčianska regionálna komora SOPK v spolupráci s agentúrou SARIO a ďalšími partermi usporiadala informačný seminár pre podnikateľov s názvom Podpora podnikania v regióne Horná Nitra v Bojniciach. Podnikateľom boli poskytnuté informácie o možnostiach účasti na odborných podujatiach v zahraničí, pomoc pri vyhľadávaní dodávateľov a odberateľov, čo je duálny systém vzdelávania a ako do neho vstúpiť, rozvoj ľudských zdrojov, 100% odpočet nákladov na vedu a výskum od roku 2018 ako aj podpora financovania inovatívnych projektov a možnosti zhodnotenia výdavkov pri VaV - druh daňovej optimalizácie. Čítajte ďalej

 

Spustli sme registráciu na veľtrhy v Rusku a Turecku
V rámci Národného projektu Podpora internacionalizácie MSP sme spustili registráciu na veľtrhy:

2. – 5. APRÍL 2019 MosBuild 2019 – Moskva, Ruská federácia REGISTRÁCIA

4. – 7. APRÍL 2019 AUTOMECHANIKA ISTANBUL 2019 REGISTRÁCIA

15. – 18. APRÍL 2019 ELEKTRO MOSKVA 2019 REGISTRÁCIA

Ďalšie informácie na veltrhy@sario.sk  alebo www.sario.sk/NP.

Harmonogram veľtrhov a výstav na rok 2019

We are sad to announce that SARIO Newsletter will no longer be published in its English version. We are sorry for any inconvenience.

Pripravované podujatia
PRIPRAVOVANÉ PODUJATIA

15. JANUÁR 2019
Obchodné zručnosti ako predpoklad expanzie na zahraničný trh

25. JANUÁR 2019
Podnikateľská misia z Dánska

29. JANUÁR 2019
Očakávaný vývoj slovenskej ekonomiky v roku 2019

30. JANUÁR 2019
Rusko — Export/import tovaru a služieb — praktické rady

7. FEBRUÁR 2019
Digitálna transformácia a príležitosti pre malé a stredné podniky

14. – 15. FEBRUÁR 2019
Podnikateľská misia do Rakúska – Viedeň 2019

17. – 21. FEBRUÁR 2019
IDEX 2019

17. – 21. FEBRUÁR 2019
Gulfood Dubaj 2019

19. – 20. MAREC 2019
Podnikateľská misia z Permského kraja v Slovenskej republike

2. – 5. APRÍL 2019
MosBuild 2019 – Moskva, Ruská federácia

4. – 7. APRÍL 2019
AUTOMECHANIKA ISTANBUL 2019

15. – 18. APRÍL 2019
ELEKTRO MOSKVA 2019

31. DECEMBER 2023
Rozvoj dodávateľských reťazcov

 ―

Pre viac aktuálnych informácií sledujte aj náš Facebook, Twitter, LinkedIn a YouTube!


E-mail: hovorca@sario.sk
Web: www.sario.sk
     

Tento newsletter neposkytuje záväzné právne stanoviská. SARIO nenesie zodpovednosť za škodu spôsobenú nesprávnym použitím informácií v ňom uvedených.

© 2018 SARIO