Ekonomické správy
EKONOMICKÉ SPRÁVY

ZÁLOHOVANIE NÁPOJOVÝCH OBALOV OD 2022
Od roku 2022 by sa na Slovensku mali zálohovať jednorazové nápojové obaly. Suma za zálohovanie by sa mala pohybovať vo výške 12 centov pri PET fľašiach a desať centov pri plechovkách. Zaviesť zálohovanie nebudú podľa novej legislatívy musieť všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie s rozlohou väčšou ako 300 metrov štvorcových. Na Slovensku sa za jeden rok dostane do obehu približne miliarda PET fliaš. Separovaným zberom sa dosahuje ich približná návratnosť 60%.

NA SLOVENSKU VZRÁSTLO ČERPANIE EUROFONDOV
V programovom období 2014 až 2020 do 30. apríla 2019 sme využili spolu 3,653 mld. eur. Predstavuje to 23,62 % z celkovej alokácie 15,466 mld. eur. Oproti koncu marca čerpanie finančných prostriedkov EÚ vzrástlo o 91,842 mil. eur a miera o 0,59 percentuálneho bodu. V porovnaní s koncom roka 2018 využívanie zdrojov EÚ stúplo o 302,338 mil. eur a podiel o 1,95 %.

VEDIEME V ZADLŽOVANÍ SA
Slovensko sa stalo lídrom v zadlžovaní obyvateľstva v rámci celého regiónu. Finančné záväzky obyvateľov Slovenskej republiky k 31. marcu 2019 dosiahli celkovú výšku 36,6 miliardy eur. 71,3 % celkového dlhu tvoria úvery na bývanie a viac ako štvrtinu (28,7%) tvoria spotrebiteľské úvery. Zadĺžený je každý tretí dospelý obyvateľ Slovenska.

SLOVENSKO JE NA POPREDNÝCH PRIEČKACH V POČTE RODÍN S DEŤMI
Vlani bolo v rámci 28 krajín Európskej únie až 223 miliónov domácností. Tretina z týchto rodín (65 miliónov) mala nezaopatrené deti, ktoré s nimi žili. V porovnaní s rokom 2017 však počet rodín s deťmi mierne klesol. Súvisí to s postupným odkladaním materstva na neskôr. Podľa Eurostat-u je Slovensko na popredných priečkach v počte rodín s deťmi. Najvyšší podiel má Írsko (39 %), nasleduje Cyprus, Poľsko a Slovensko (všetky 36 %).

NA CIGARETOVÝCH ŠKATUĽKÁCH A BALÍČKOCH S TABAKOM ZAČALI PRIBÚDAŤ NOVÉ KÓDY
Nariadenie Európskej komisie je účinné od 20. mája. Cieľom je zamedziť protiprávnemu obchodovaniu s cigaretami. Komisia odhaduje, že rozpočty členských štátov prídu každý rok o 11 miliárd eur na spotrebných daniach z nelegálne dovezených a predaných cigariet a tabaku. Po novom preto každá škatuľka cigariet a balíček tabaku dostanú akési rodné číslo. Z neho sa bude dať zistiť, kde boli cigarety vyrobené, kto ich vyrobil a v ktorej trafike boli predané.

NOVÁ KRYPTOMENA SVETOVÝCH BÁNK
Skupina popredných svetových bánk na čele so švajčiarskou UBS sa chystá spustiť novú kryptomenu v cezhraničnom obchode. Začatie projektu môže predstavovať novú etapu v prijímaní technológie blockchain, teda databázy, ktorá sa používa pri kryptomenách ako účtovná kniha bankovým sektorom. Plne funkčná by mala byť v priebehu jedného roka.

Podniky a financie
PODNIKY A FINANCIE

Nové technologické centrum Porsche pri Piešťanoch
Nemecký producent športových vozidiel Porsche chce vybudovať na Slovensku pracovisko s vyššou pridanou hodnotou. Pri Piešťanoch bude stavať technologické centrum divízie robotizovaných liniek pre automotive. Cez slovenskú dcéru Porsche Werkzeugbau chce vytvoriť asi 40 miest.

Priemyselný areál Haniska sa rozrastá
V priemyselnom areáli Haniska v okrese Prešov má vyrásť závod na výrobu oceľových komponentov a nerezových korpusov. Stavbu plánuje spoločnosť BHS-Sonthofen. V prevádzke má pracovať 100 ľudí. V novom areáli budú vyrábať oceľové komponenty určené pre miešarne centrálnych betonárok, drviče, recyklačné technológie a filtračné zariadenia. V halách bude prevádzkovaná stredne ťažká strojárenská výroba oceľových a nerezových korpusov.

Česká investícia v Novom Meste nad Váhom
Priemyselný a logistický park v Novom Meste nad Váhom sa rozrástol. Český realitný fond Arete Invest, ktorý pôsobí aj na Slovensku, v ňom otvoril svoju novú halu. Investícia do centrálneho skladu dosiahla takmer 12 miliónov eur a prinesie viac ako 100 nových pracovných miest. Sklad je určený pre medzinárodnú sieť internetových obchodov s módou Factcool.

Nová nemecká fabrika pri Leviciach
V priemyselnom parku Géňa pri Leviciach chce firma Oppermann vybudovať novú fabriku. Tá má stáť 5,6 milióna eur. Príde v nej k ďalšiemu rozširovaniu produkcie nemeckej firmy. Nových zamestnancov spoločnosť  prijímať nebude.

Päť nových centier cirkulárnej ekonomiky
Bratislavská spoločnosť ewia, a. s., plánuje v nasledujúcich desiatich rokoch výstavbu piatich centier cirkulárnej ekonomiky (CCE), ktoré by mali vo vybraných regiónoch vrátiť do výroby približne polovicu z doteraz skládkovaného odpadu. Zvyšok odpadu sa premení na teplo a elektrickú energiu. Investícia v odhadovanej výške približne 600 miliónov eur by mohla smerovať do regiónov Trnavy, Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína, Žiliny či Martina.

SARIO správy
SARIO SPRÁVY

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) zrealizovala 22. mája 2019 podujatie zo série SARIO Business Link — Slovenskú kooperačnú burzu Nitra 2019 (SKB). Slovenská kooperačná burza v Nitre je už 10 rokov prestížnym medzinárodným biznis podujatím a súčasťou oficiálneho sprievodného programu Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre. Cieľom celodenného odborného podujatia bolo poskytnúť účastníkom unikátnu platformu na rokovania s relevantnými obchodnými partnermi, networking, zdieľanie informácií, výmenu skúseností, prepájanie teórií s praxou, prezentovať zaujímavé slovenské projekty. 'Tento medzinárodný subkontraktačný formát patrí k strategickým aktivitám a k nástrojom agentúry SARIO, ktorý systematicky a efektívne pomáha slovenským firmám etablovať sa v silnej zahraničnej konkurencii.' uviedol Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO. Na jubilejnom 10. ročníku SKB v Nitre sa stretol rekordný počet relevantných subjektov z rôznych oblastí strojárstva a naň nadväzujúcich odvetví z 12 krajín sveta. Zástupcovia 107 spoločností v jeden deň a na jednom mieste ponúkli alebo získali technológie, nástroje, riešenia, výrobky a služby, predstavili  svoje inovatívne nápady a oslovili nových obchodných partnerov v rámci viac ako 400 vopred naplánovaných bilaterálnych rokovaní. Strojársky priemysel prežíva silné obdobie a je ťahúňom našej ekonomiky. Okrem vysoko cenených produktov slovenské spoločnosti poskytujú kvalitné a kompatibilné služby a servis v oblasti vývoja softvéru, či priemyselnej automatizácie.' doplnil Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO. Teší nás, že aj tento rok sa na SKB zúčastnil významný lokálny hráč — Jaguar Land Rover, ktorého zástupcovia vystúpili v paneli, rokovali so slovenskými firmami o možnej spolupráci a zároveň účastníkom  podujatia predstavili model Discovery, ktorého novým domovom sa stala Nitra, odkiaľ putuje do celého sveta. Súčasťou tohto ročníka Slovenskej kooperačnej burzy v Nitre boli aj diskusné panely, ktoré odprezentovali úspešné príbehy slovenských firiem, ktoré vďaka SARIO nadviazali spoluprácu s globálnymi spoločnosťami. Panely taktiež reflektovali na aktuálne trendy a požiadavky firiem, ako sú  Ľudia pre smart industry a Dosahy modernej mobility. Všetky 3 diskusné panely a ich témy úzko súvisia a načrtli aj budúci vývoj našej ekonomiky. ‚‚Ak si chce priemysel na Slovensku udržať svoje postavenie, musí reagovať na výzvy, ktoré súčasná dynamická doba prináša. Miestom na výmenu skúseností a nadväzovanie kontaktov, ktoré môžu priniesť potrebné impulzy, je aj SKB,' zdôrazňuje štátny tajomník rezortu hospodárstva Vojtech Ferencz. Pripomína, že hlavná výzva, ktorá stojí pred slovenským priemyslom, nie je udržať, ale zvýšiť tempo technologických zmien. ‚‚Nástrojmi na dosiahnutie tohto cieľa sú  digitalizácia, výskum, vývoj a inovácie,“ dodal Vojtech Ferencz.

SARIO na V4 Startups in the Netherlands 2019
Dňa 28. mája 2019 sa v rotterdamskom Erasmus Centre pre podnikanie konal tretí ročník podujatia s názvom "V4 Startups in the Netherlands 2019" , ktoré sa konalo v rámci predsedníctva SR vo V4.
Slovenské veľvyslanectvo v Holandsku zorganizovalo v Rotterdame tento tretí ročník prezentácie startupových projektov z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Holandsku v spolupráci s ostatnými veľvyslanectvami krajín V4.
Okrem inovatívnych startupov zo sektora informačných a komunikačných technológií (IKT) z krajín V4 sa odprezentovali aj štyri holandské stratupy a dohromady si účastníci mohli vypočuť 23 prezentácií. Slovensko bolo zastúpené startupmi Agrobotix, Carrivederci, Planeat, Songoroo a Solved. Čítajte ďalej

Slovensko na veľtrhu Sajam Tehnike 2019 v Belehrade
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v rámci národného projektu „Podpora internacionalizácie MSP“, ktorý je realizovaný v rámci Operačného programu Výskum a inovácie, v termíne 21.05.2019 – 24.05.2019  pripravila pre päť slovenských malých a stredných podnikateľov platformu pre ich možnú prezentáciu v rámci spoločnej expozície vo vizuále značky Slovensko GOOD IDEA SLOVAKIA na veľtrhu SAJAM TEHNIKE 2019 v Belehrade, ktorý je najvýznamnejším veľtrhom svojho druhu na balkánskom polostrove. Čítajte ďalej

Nové obchodné kontakty na dosah — SKB Nitra 2019
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) zrealizovala 22. mája 2019 podujatie zo série SARIO Business Link — Slovenskú kooperačnú burzu Nitra 2019 (SKB). Slovenská kooperačná burza v Nitre je už 10 rokov prestížnym medzinárodným biznis podujatím a súčasťou oficiálneho sprievodného programu Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre. Cieľom celodenného odborného podujatia bolo poskytnúť účastníkom unikátnu platformu na rokovania s relevantnými obchodnými partnermi, networking, zdieľanie informácií, výmenu skúseností, prepájanie teórií s praxou, prezentovať zaujímavé slovenské projekty. Čítajte ďalej

Podnikateľská misia do Nórska a na Island
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v rámci národného projektu 'Podpora internacionalizácie MSP' v spolupráci s odborom zahraničného obchodu a ZÚ SR v Osle zorganizovala v termíne 7.—11. 5. 2019 pre 11 podnikateľských
subjektov podnikateľskú misiu do Nórska a na Island. Podnikateľská misia bola zameraná na sektory IKT, smart cities a zelených technológií a jej cieľom bolo komplexné oboznámenie sa s podnikateľským prostredím v oboch krajinách ako aj preskúmanie možností spolupráce slovenských spoločností so škandinávskymi podnikateľskými subjektami. Čítajte ďalej

Elektromobilita & Slovensko — Dobrý nápad
30. apríla 2019 privítala návštevníkov po slávnostnom otvorení za účasti Ministerstva hospodárstva SR a agentúry SARIO interaktívna expozícia ELEKTROMOBILITA & SLOVENSKO — DOBRÝ NÁPAD, ktorá sa konala v rámci 29. ročníka medzinárodného veľtrhu automobilov AUTOSALÓN v Bratislave. Do 5. mája 2019 v hale D poskytovala komplexné informácie o elektromobilite, praktické odpovede týkajúce sa používania tohto druhu automobilov, predstavila najstarší elektromobil na Slovensku, ale aj súčasné moderné elektromobily. Expozícia bola súčasťou informačnej kampane. Cieľom bolo budovanie povedomia o nových druhoch mobility, búranie mýtov a prezentácia elektromobility ako modernej ekologickej dopravy. Čítajte ďalej

Apríl v znamení inovačných workshopov a stretnutí
Snahy Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, od identifikácie záujmu významných klientov až po spoznávanie inovačných schopností slovenských spoločností, ústia do tzv. inovačných workshopov/stretnutí, počas ktorých sa zástupcovia SARIO snažia facilitovať debatu medzi oboma stranami. V apríli zorganizovali zástupcovia SARIO až 3 takéto podujatia: Vyhľadávanie partnerov pre LG Electronics, Priemyselný Inovačný Klaster – Matchmaking 3, AI4EU meetup in Slovakia. Čítajte ďalej

Šírenie povedomia o inovačných službách SARIO na Slovensku
V rámci svojich inovačných služieb podporuje SARIO zefektívnenie výrobných procesov/prevádzok svojich veľkých klientov, pričom vytvára možnosti aj pre slovenské firmy pôsobiace v oblasti Industry 4.0. Okrem toho, vďaka tejto aktivite sa SARIO snaží pre slovenské spoločnosti zabezpečiť aj alternatívne formy financovania prostredníctvom rizikového kapitálu. Svoje skúsenosti s touto aktivitou prezentovali zamestnanci SARIO za posledný mesiac na 3 podujatiach: Robotika vo výrobnej praxi malých a stredných podnikov, Belá, Bratislava Business Week, Innovation Summit, Bratislava, Regionálna konferencia Nemá Do, Oponice. Čítajte ďalej

Podnikateľské fórum V4 & Rakúsko 2019
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v rámci Národného projektu „Podpora internacionalizácie MSP“, ktorý je realizovaný v rámci Operačného programu Výskum a inovácie, prioritnej osi 3, investičnej priority 3.2., špecifického cieľa 3.2.1 zameraného na nárast internacionalizácie MSP a využíva možnosti jednotného trhu EÚ zorganizovala v termíne 30. apríla 2019 Podnikateľské fórum krajín V4 a Rakúsko. Čítajte ďalej

Rozvoj dodávateľských reťazcov
Ste malý alebo stredný podnik so sídlom mimo Bratislavského kraja? Ponúkate inovatívny produkt alebo máte voľné výrobné kapacity? Predstavte nám Vašu spoločnosť a možno aj pre vás
máme zaujímavú kooperačnú ponuku. Kontaktujte nás na adrese rdr@sario.sk

V prípade, ak nespĺňa Váš podnik vyššie uvedené kritériá a máte záujem o naše kooperačné ponuky a podujatia, napíšte nám na matchmaking@sario.sk.

Harmonogram veľtrhov a výstav na rok 2019

We are sad to announce that SARIO Newsletter will no longer be published in its English version. We are sorry for any inconvenience.

Pripravované podujatia
PRIPRAVOVANÉ PODUJATIA

12. JÚN 2019                                    
Slovensko–chorvátske podnikateľské fórum

13. JÚN 2019                                    
Čínska podnikateľská misia na Slovensku

14. JÚN 2019                                    
Slovensko-gruzínske obchodné fórum 2019

18. JÚN 2019                                    
Obchodovanie s Japonskom

7. – 10. JÚL 2019                             
Podnikateľská misia do Jekaterinburgu

8. – 11. JÚL 2019                             
INNOPROM Jekaterinburg 2019

17. – 20. SEPTEMBER 2019         
Podnikateľská misia do Bieloruska spojená s návštevou výstavy Tech-Inno-Prom

27. – 30. SEPTEMBER 2019         
Taiwan — Biotechnology & Green Technology Expo 2019

5. – 9. OKTÓBER 2019                   
ANUGA 2019 – Kolín nad Rýnom, Nemecko

7. – 11. OKTÓBER 2019
Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne 2019

8. OKTÓBER 2019                           
Podnikateľská misia do Nemecka v rámci veľtrhu Anuga 2019

15. – 19. OKTÓBER 2019              
EQUIP AUTO Paríž 2019

15. – 17. OKTÓBER 2019              
Podnikateľská misia do Kazane a Naberežnych Čelnov, Ruská federácia

24. OKTÓBER 2019                         
Slovenská kooperačná burza Bratislava 2019

12. – 15. NOVEMBER 2019         
ELMIA Subcontractor 2019 – Jönköping, Švédsko

15. – 17. NOVEMBER 2019         
Podnikateľská misia do Gruzínska

18. – 21. NOVEMBER 2019         
MEDICA 2019

Slovensko na EXPO Dubaj 2020

Rozvoj dodávateľských reťazcov

 ―

Pre viac aktuálnych informácií sledujte aj náš Facebook, Twitter, LinkedIn a YouTube!


E-mail: hovorca@sario.sk
Web: www.sario.sk
     

Tento newsletter neposkytuje záväzné právne stanoviská. SARIO nenesie zodpovednosť za škodu spôsobenú nesprávnym použitím informácií v ňom uvedených.

© 2019 SARIO